Vegan Diyet Nedir


Vegan Diyet Nedir

– Ücretsiz olarak Arkadasca.Net üzerinden bildiğimiz her şeyi sizlere paylaşmak istiyoruz Vegan Diyet Nedir

Vegan diyet et, balık, yumurta, süt ve bal dahil tüm hayvansal ürünleri, ortadan kaldırır bir yeme planıdır. İnsanlar, etik kaygılar veya dini ilkeler gibi farklı nedenlerle veganlığı benimsemeye karar verirler. Bitki bazlı diyetlerin daha az sera gazı emisyonu ürettiği ve daha az doğal kaynak kullandığı düşünüldüğünden, diğerleri ekolojik ayak izlerini azaltmak için vegan olmaya karar verebilir.
Yine de, herhangi bir diyetin çevresel etkisi, gıdaların üretilme, paketlenme ve nakledilme şekli dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Bazıları ayrıca sağlık nedenleriyle vegan bir diyet izlemeye karar verir, çünkü veganizm çok sayıda fayda sağlar ve hatta bazı kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir. Özellikle vegan diyetlerinin kalp sağlığını iyileştirdiği, kilo kaybını artırdığı ve kan şekeri kontrolünü desteklediği gösterilmiştir.

Şu Konular ilginizi çeke bilir :


Vegan Diyetin Sağlık Açısından Yararları

Araştırmalar, çok yönlü bir vegan diyetinin sağlığınızın çeşitli yönlerini iyileştirebileceğini göstermektedir. Bir incelemeye göre, veganların yüksek tansiyon geliştirme riski omnivorlara veya hem etçil hem de otçul olanlara göre% 75 daha düşüktür. Ayrıca daha düşük bir vücut kitle indeksine ve daha düşük toplam ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerine sahip olma eğilimindedirler. Bu belirteçler için yüksek seviyelerin tümü, kalp hastalığı için risk faktörleridir.
Vegan diyetler kilo yönetimine yardımcı olabilir. 18 kadında yapılan bir araştırma, 6 ay boyunca vegan bir diyetin ardından kalori ve yağ alımının azalmasına ve düşük kalorili omnivor diyete kıyasla daha hızlı kısa vadeli kilo kaybına neden olduğunu bulmuştur. Bazı araştırmalar ayrıca veganlığın kan şekeri kontrolü için faydalı ve diyabet riskinizi azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürmektedir. Yaklaşık 61.000 kişide yapılan bir çalışma, veganların, omnivorlara göre tip 2 diyabet geliştirme olasılığının 2.6 kat daha düşük olduğunu göstermiştir. Vegan beslenme, eklem ağrısı ve şişlik dahil osteoartrit semptomlarını ve meme ve prostat kanseri gibi bazı kanser riskini azaltabilir. Vegan diyetler, iyileştirilmiş kalp sağlığı, gelişmiş kan şekeri kontrolü, daha az eklem ağrısı ve daha az kanser riski gibi birçok fayda ile ilişkilidir.

Vegan Diyet Nedir

Vegan Diyet Nedir


Yazar: admin

Görüntüleme: 377 defa

Kategori: Genel

Yayınlanma Tarihi: 06 Şubat 2021

Cevap bırakın